Spalvos suvokimas

Spalvos suvokimas

Spalvos veikia mus

Moksliškai nustatyta, kad spalvos mus veikia tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Jos akivaizdžiai turi įtakos mūsų nuotaikai bei keičia temperatūros ar atstumo jutimą. Spalvų matymas priklauso nuo jų suvokimo - tai individualus aspektas, todėl mes jas matome ir jaučiame skirtingai. Kol suvokiame spalvą, mūsų galvoje įvyksta daugybė paralelinių reakcijų ir asociacijų. Skirtingų asmenų reakcija gali labai skirtis. Spalvos suvokimą gali nesąmoningai paveikti netgi vaikystės patirtys.

Įdomu tai, kad patalpoje esančiam žmogui atrodo, jog grindys yra tamsiausia kambario dalis, o kitos spalvos šviesėja žvelgiant aukštyn link lubų. Jis jaučiasi patenkintas ir saugus, nes tamsios grindys primena tvirtą žemę po kojomis, o šviesios spalvos lubos suteikia tokį patį erdvės ir lengvumo įspūdį kaip ir dangus. Sienos, savo ruožtu, leidžia jaustis saugiai, jei tik yra nudažytos aiškiai suvokiama spalva.

Spalvos veikia mus


Žinodami šiuos pagrindinius spalvą ir erdvę siejančius faktus, galite juos naudoti ir priešinga tvarka. Pavyzdžiui, norėdami kambaryje sukurti erdvumo ir gryno oro įspūdį, galite jį išdažyti visiškai baltai. Kai lubos, sienos ir grindys baltos, išryškėja baldai, sušvelnėja erdvės kontūrai, sukuriama lengva, laisva, netgi nežemiška nuotaika. Erdvės įspūdį galima pabrėžti ir tam tikru apšvietimu.